گروه های موسیقی" لیان " و " مروارید لیان " !

اواخر مرداد ماه بود که بود که خبری رو در وبلاگ دوست عزیزم , جناب هوشنگ سامانی خواندم, که از موفقیت یک گروه موسیقی محلی, به نام " مروارید لیان " خبر می داد. تا بحال اسم این گروه رو نشنیده بودم ! ولی خیلی خوشحال شدم که هموطنانم در زمینه موسیقی محلی, در سطح بین المللی توانسته اند که مطرح شوند.

گذشت, تا دیروز که داشتم در کانال های تلوزیون جستجو می کردم , یکباره با پدیده ای نادر مواجه شدم ! در یکی از این شبکه های لس آنجلسی (تصویر ایران), کنسرتی از شجریان بهمراه پرویز مشکاتیان و همایون در حال پخش بود. تصنیف شیدایی رو اجرا کردند. پس از پایان تصنیف , مجری برنامه , آقای (هومان پور مهدی) آمدند و در رابطه با فعالیت های گروهشان (که "لیان" نام داشت!) سخن گفتند; و گِله کردند از گروهی با همین نام ( گروهی که در مطلب جناب سامانی بهش اشاره شده بود ) در ایران و اینکه " گروه لیان " ی که در لس آنجلس فعالیت می کند از قدمت بیشتری برخودار است و در فِلان جا و فِلان جا ثبت شده و ... در ادامه ی برنامه ( که اگر اشتباه نکنم " سخن ساز " نام داشت) , یک کار تصویری از گروه لیان ( ساکن در لس آنجلس ) در دستگاه ماهور با خوانندگی سیامک شجریان (برادر محمدرضا شجریان) پخش شد. گروهشون بنظر گروه ضعیفی نمی آمد. گروه تشکیل شده بود از; سازهای تار , سنتور , تنبک زورخانه ( که همین آقای پور مهدی می نواختند) بهمراه فلوت و سیتار , تصنیف هم بر روی شعری از مولانا ( انسانم آرزوست ) بود. این اثر, بنظرم خیلی قوی نبود ولی خوب, در کل اثر قابل توجهی بود.

خلاصه اینکه , این "جناب پور مهدی" بد جوری از دست گروه " مروارید لیان " شاکی و بقول خودش " دلش پُر " بود.

بعد که در سایتِ گروه جستجو کردم , متوجه شدم که همین آقای پور مهدی از شاگردان استاد " امیر ناصرافتتاح " هستند و نوازنده ی تار این گروه, خانم " پیرایه پورافر "  از شاگردان استاد ظریف , حبیب ا... صالحی (به احتمال زیاد در هنرستان موسیقی) و محمود کریمی می باشند. همین موضوع بنده رو خیلی کنجکاو کرد که اطلاعات بیشتری درباره این گروه و نوازنده گانش بدست بیاورم.

به همین خاطر,  از طریق ایمیل سعی کردم با اعضای هر دو گروه ارتباط برقرار کنم. جناب پورمهدی در جواب ایمیل, قول دادند که با بنده تماس بگیرند و بیشتر در این باره صحبت کنیم ولی از وب مستر ِ وبلاگ گروه "مروارید لیان" هنوز جوابی دریافت نکرده ام. منتظر جوابشون هستم و به محض اینکه جوابی دریافت کنم حتما شما عزیزان رو در جریان قرار خواهم داد.

برای آشنایی بیشتر با گروه "مروارید لیان" فعلن! بیوگرافی زیر رو از "محسن شریفیان" قرار دادم. در رابطه با گروه لیان (ساکن لس آنجلس) هم جناب ِ "پور مهدی" قول داده اند در ارتباط تلفنی بیشتر توضیح دهند , که حتما شما عزیزان رو مطلع خواهم کرد. 

 گروه مروارید لیان ( Photo By : Tahmineh Monzavi )


محسن شریفیان ( سرپرست گروه مروارید لیان) : نوازندگي سازهاي موسيقي بوشهر را با ساز «ني‌انبان» و «ني‌جفتي» از سال 1371 شروع نموده و در سال 1372 با تشکيل گروه موسيقی «مرواريد ليان» فعاليت در زمينه ی موسيقی بوشهر را آغاز نموده است. محسن شریفیان

از شريفيان تاكنون مقاله‌هاي مختلفي پيرامون موسيقي بوشهر در نشريه‌هاي ايران به چاپ رسيده است. كتاب‌هاي منتشر شده از وي با عنوان «اهل زمين؛ موسيقي و اوهام در جزيره خارگ». كتاب و CD صوتی «اهل ماتم؛ آواها و آيين سوگواري در بوشهر» و كتاب و مولتي مدياي تصويری «اهل ساز؛ سازشناسي موسيقي بوشهر»؛ تا كنون پنج عنوان پژوهش برگزيده را به خود اختصاص داده است.

از آثار موسيقايي مستقل او آلبومي بدون كلام از موسيقی جنوب ايران با نام «ليانا» (پيام كاست1376) مجوز انتشار يافته و همينگونه آلبوم هاي ديگري نيز با عنوان«شَپ» (پيام كاست1379) «بندري» (خانه هنر پرواز1381) و «موج» (سروش1383) از وي منتشر شده است. شريفيان به عنوان نوازنده و خواننده در كاست‌هاي «ايران زمين»، «ذوالجناح», «عروسي غم» و «شادباش» نيز به هنر نمايي پرداخته و ساخت موسيقي سريال مستند «ساحل سرخ» و فيلم «روزي مثل ديروز» و « يادها، بوسه‌ها و خنجرها» را نيز در كارنامه‌ي خود دارد.

وي تا‌كنون 7 مقام برتر تكنوازي و دو عنوان اثر برگزيده را به خود اختصاص داده و در سال 1382 نيز در فستيوال «موسيقي و صنايع دستي» در استانبول موفق به دريافت تنديس بهترين موسيقي گرديده و با همراهي گروه ليان در فستيوال «چنگ هو» در سنگاپور (1384) نيز به عنوان گروه برگزيده انتخاب شده و امسال نيز در جشنواره سراسری دانشجويي پيام نور کشور نيز عنوان گروه برگزيده را به خود اختصاص داده است.

محسن شريفيان علاوه بر اجرا در مناطق مختلف ايران در ايالتهاي مختلف آمريكا از جمله واشنگتن، نيويورك، ويرجينيا، فيلادلفيا (1997)، امارات متحدة عربي (1997 و 2002 و 2003)، عمان (2001 و 2004)، تركمنستان (2001و2002) قطر (2002) كويت (2002) بحرين (2003) تركيه (2003) سنگاپور(2005) آلمان و فرانسه (2006) نيز به اجرای موسيقی بوشهر پرداخته است.


 پی نوشت:

 در اینجا می توانید آثار انتشار یافته ی محسن شریفیان را مطالعه نمایید.
 دوستان عزیزی که با زبان انگلیسی آشنایی دارند می توانند به وبسایت گروه موسیقی " لیان " مراجعه نمایند و با این گروه بیشتر آشنا شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387ساعت 1:9  توسط مهدي مختاری   |